Karikagyűrű kisokos

A karikagyűrűk kiválasztásánál nagyon sok szempontot kell figyelembe vennünk, és okos kompromisszumokat kell kötnünk. Ötvösként, illetve házas emberként is felelősségemnek érzem, hogy az engem felkereső pároknak valódi segítséget nyújtsak, így mindig nagy hangsúlyt fektetek a gyűrűk viselésére, illetve azok utóéletére is.

Természetesen mindenkire érvényes szabályok nincsenek, hiszen nem vagyunk egyformák. Van aki könnyebben viseli a gyűrűt, és van aki évek múltán is kicsit zavarónak érzi.

A legfontosabb tényezők, és kérdések a következők:

Melyik kezünkön viseljük a karikagyűrűt?

Nos, erre nincs általánosan érvényes szabály. Különböző felekezetek hívei, többnyire eltérő módon viselték ékszereiket. Manapság leginkább praktikus szempontok alapján viseljük legfontosabb ékszerünket, a bal kezünkön. Bal kézen általában kevésbé van igénybe véve a gyűrű, és kevésbé is lehet zavaró.

Milyen fazonú karikagyűrűt válasszunk?

A hagyományos profil a kívül domború karikagyűrű. Általánosságban elmondható, hogy ez a legkényelmesebb viselet. Tehát nem csak vakon követjük a hagyományt, hanem ez valóban praktikus okokra vezethető vissza. Mindemellett jelképértéke is ennek a fazonnak a legerősebb.

Az elmúlt évtizedben nagyon divatos lapos profilhoz sokaknak egy kicsit nehezebb lehet hozzászokni, de érthető módon sokan választják, hiszen valóban szép ez a fazon is.

A fazonhoz tartozik a belső profil kialakítása is. Én részben kényelmi, részben technológiai megfontolásból automatikusan belül lapos profilú, ám erős komfort letöréssel készülő párosokat készítek. Ez egy olyan kényelmes viselet, melyen a méretállítás sem okoz problémát. Természetesen ha kifejezett igény van rá, gyakorlatilag bármit el tudok készíteni.

Milyen karakterű karikagyűrűt válasszunk?

A gyűrű karaktere alatt most a következő kulcskifejezéseket értem: Hagyományos, fazettált, rusztikus, egyenletes keresztmetszetű, változó keresztmetszetű, párhuzamos élszalag, vagy épp hullámzó… Mindig szeretem hangsúlyozni, hogy bármit meg tudok oldani, és bármit el is készítek, amire hosszútávon is garanciát tudok vállalni.

Míg egy hagyományos gyűrűn aránylag gyorsan (megvárható 5-10 perc) tudok méretet állítani, a fönti esetek egy jelentős részében ez bonyolultabb, és költségesebb művelet lehet.

Milyen széles karikagyűrűt válasszunk?

A hagyományos profil 5mm széles. Automatikusan az árajánlatomat is erre a szélességre adom. Minél szélesebb a gyűrű, annál kevésbé lehet kényelmes a viselet, hiszen minél szélesebb, annál több húst szorít ki oldalra az ujjunkról.

A mokume gane technikára tekintettel azt szoktam javasolni, minimum 3mm széles legyen a gyűrű, hogy érvényesüljön a minta. Minél nagyobb a felület, a minta annál látványosabb. 3mm-nél keskenyebb gyűrűt azért sem szívesen készítek, mert nem érzem elég tartósnak.

Sokszor felmerül kérdés, kötelező-e ugyanolyan szélességűnek lenni a két gyűrűnek? A válasz: természetesen nem. Annyit szoktam kérni, hogy ha már nem egyforma, karakterében ez legyen egyértelmű, így minimum 1mm különbség legyen a két gyűrű között.

Milyen anyagvastagságú karikagyűrűt válasszunk?

Tartósság és kényelem szempontjából is központi kérdés az anyagvastagság. Kényelmi kérdés olyan szempontból, hogy egy túl vékony gyűrű éles élszalagja vághatja az ujjunkat, míg túl nagy anyagvastagság esetén zavaró lehet a szomszédos ujjaink számára a gyűrűnk. Az általam készített gyűrűk anyagvastagsága 1,8-2,2mm. A gyűrűket olyan anyagvastagsággal készítem, ami garancia a tartósságára. Kitart minimum egy életen át. 

Legyen-e kő, vagy vésés a gyűrűben?

Én magam is gyakorlom a foglalást, és sok esetben szívesen építem be a repertoáromba. Ám az igazat megvallva karikagyűrű esetén csak akkor teszem ezt meg, ha tényleg határozott szándék van rá az ügyfél részéről. Egyrészt már egy kő is sokkal körülményesebbé teszi a méretállítást, másrészt ahova a követ beteszem, ott el kell vennem a gyűrű anyagából, tehát gyengítem azt. Természetesen hétköznapi viselés során egy kő esetében ennek nincs gyakorlati jelentősége. Ám ha több kő van egymás mellett, ott már sok anyagot kell eltávolítanom. Ráadásul a kövek odaütve valamihez megsérülhetnek, hisz hiába kemények, rendkívül ridegek. Még a gyémánt is el tud törni. Természetesen megoldás mindenre van, de figyelembe kell venni, hogy a későbbi méretállítások költsége magasabb, mint kő nélküli karikagyűrű társaiké.

Véséssel kapcsolatban hasonló a helyzet. Természetesen bármit meg tudok oldani, külső-, belső-, vagy élszalag vésést. De méretállítás során a minta torzulhat, vagy adott esetben újra kell vésni.

Köszönöm szépen, hogy elolvastad! Remélem hasznosnak találtad! Amennyiben kérdésed van, a honlapomon található emailcímen vagy telefonszámon tudunk egyeztetni.